Birçoğumuz  deriden üretilmiş olan cüzdan, çanta, ceket gibi ürünleri beğenerek alır ve günlük hayatımızda kullanırız. Gerçek derinin zarif ve şık bir görünümü vardır. Oldukça sağlam  olmasından dolayı uzun yıllar eskimeden, yıpranmadan rahatça kullanılabilir.

Hakiki deri ve suni deriyi ayırt etmeli ve bilinçli bir tüketici olmamız için herkesin bilmesi gereken bazı detaylar vardır. Sonuç olarak sırf marka diye gerçek deri zannedip yüksek bir ücret ödeyerek almış olduğumuz bir ürünün suni deri olması sonucunda ürün çabuk yıpranacak ve bizi aldığımıza pişman edecektir.


HAKİKİ VE SUNİ DERİ ARASINDAKİ FARKLAR

* Başta gelen ve bizi yanıltan en önemli konu ise fiyat konusudur, fiyat farkı ile kıyaslayarak hakiki ile suni deriyi ayırt etmeye çalışmak doğru olmayacaktır. Çoğu zaman ünlü markalar hakiki olmasa bile suni deriden tasarlayıp ürettiği ürünlerini yüksek fiyatlarda satmaktadır, ancak çok uyguna aldığınız bir üründe size hakiki deri başlığı altında satılmış olsa da gerçekliği çoğu zaman doğru değildir.

* Aldığınız ürünün kokusu önemlidir. Hakiki derinin kendine has bir kokusu vardır, suni derinin hammaddesi plastik olduğu plastik ve ilaç kokar.

* Suni deriyi ateşe tutuğunuza hammaddesi olan plastikten olayı çabuk ve alev alev yanar, hakiki deri ise hemen tutuşmaz ve yandığında suni derideki gibi bir alevlenme yaşanmaz.

* Hakiki derinin üzerinde gözenekler bulunur, suni deride ise bu gözenekler yer almaz.

* Ürünün dikişlerini incelemeniz gerekir, hakiki deride her zaman dikişler hatasız ve özenilmiş olacaktır, ayrıca derinin kesim yerleri asla püskül şeklinde dağılma yapmaz.