Kemerler, herhangi bir kıyafet ile birlikte giyebileceğiniz mükemmel aksesuarlardır. Günümüzde, insanlar pantolonlara ek olarak, şortlarda, elbiselerde ve eteklerde bile kemer kullanmaktadırlar. Kemer ne kadar eşsiz olursa, kişinin topluluk içerisindeki stil ve yeteneği de eklenmiş olur. Faydasını göreceğiniz bu aksesuara kendi özel tarzınızı ve benzersiz görünümünü vermek için bir deri kemer boyayın.

  1. Elverişli bir çalışma yüzeyi seçin. Hem kemeri uzunlamasına tam olarak açmanıza yetecek kadar hem de ek olarak boyalarınızı ve fırçalarınızı kenarına koyabileceğiniz kadar uzun bir yüzeye ihtiyacınız olacaktır.
  2. Öncesinde tasarımınızı hazırlayın. Kemer ile aynı boyuta sahip bir kağıt kullanın ve çiziminizi yapın, ardından tasarladığınız şekli kemer üzerinde dikkatlice şablon haline getirin. Böylelikle şablon haline gelmiş bir tasarımın boyanması, serbestçe boyamaktan daha kolay olacaktır.
  3. Boyama işlemine geçmeden önce kemeri nemli bir süngerle yıkayın. Kemeri tamamen suya batırmayın ve üzerindeki suyu kemere tamamen emdirmeyin. Sadece boyanın deriye geçmesini engelleyecek fazlalık kir ve yağlardan kurtulun.
  4. 1 ölçek su ve 1 ölçek boya kullanarak seyreltik bir çözelti oluşturun ve ilk olarak bu çözelti ile fırçalayın. Seyreltilmiş olan boya kemerin içerisine doğru emilir ve daha sonradan sürülecek olan boyanın emilimini kolaylaştırır. Son kat boyayı sürmeden önce ise sürdüğünüz bu astar katının tamamen kurumasını bekleyin.
  5. Boyamaya kemer üzerinde boydan boya uzanan desenler ile başlayın. Bu desenlerde ilk önce bir renk kullanarak boyayın, sonrasında ise bu rengin kurumasını bekleyin ve diğer renk ile boyamaya başlayın. Böylece eliniz ıslak boyaya batmaktan kurtulmuş olur ve eliniz ile dokunacak olduğunuzda tasarımı mahvetmekten kaçınmış olursunuz.
  6. Boyadığınız kemere dolgu macunu sürün. Böylelikle kemer boyayı daha rahat emecek ve daha iyi bir durumda görünecektir. Eğer etrafınızdaki mağazalarda dolgu macunu yok ise, ev ürünleri satan mağazaları deneyin. Kovboy ürünlerinde de benzer olarak şapka üzerindeki dekoratif bantları korumak için dolgu macunu kullanılmaktadır.