İyi bir deri çanta ve deri cüzdan herkeste bulunması gereken ancak pahalı olan eşyalardır. Bir deri çantayı nasıl temizleyeceğinizi öğrenerek daha uzun süre kullanabilirsiniz. 

Deri temizleme hakkında bilmeniz gereken en önemli şey amonyak veya çamaşır suyu bazlı temizleyiciler kullanmamanızdır. Bu maddeleri içeren ürünler deri yüzeye zarar verebilirler. Deride leke oluşmasına da neden olurlar.

Bir deri çantanın nasıl temizleneceğine gelirsek önce içerisindeki tüm cepleri boşaltın ve tozu, pisliği temizlemek için çantayı ters çevirin. Astarı da ters çevirin ve bir tiftik silindiri kullanarak temizleyin. Çantanın tersini çeviremiyorsanız astar kumaşı içeriden bir elektrik süpürgesi ile vakum uygulayarak temizleyin.

Deriyi temizlemek için, ılık su ve bulaşık sabunu karışımı hazırlayın, yumuşak bir bezi karışımın içerisine daldırın, fazla suyu sıkın ve çantanın dış yüzeylerini silin. Sabunu silmek için ikinci temiz ve nemli bir bez kullanın. Havluyla kurulayın. Sıcak sabunlu su deri üzerinde oluşmuş su lekelerini giderir.

Dikkatli olsanız bile çantanızda lekeler oluşabilir. Deri çanya ya da cüzdan gibi eşyalarınızdan bu lekeleri kaldırmak için, bu öğelerden birini alın ve temizlemeye devam edin.

Tırnak Cilası Sökücü veya İzopropil Alkol

Bu malzemeleri kullanmak, mürekkep lekeleri ve küf lekelerinden kurtulmanın harika bir yoludur. Bir pamuklu bezi tırnak cilası sökücüsüne batırın veya izoppropil alkol ile lekeyi hafifçe silin. Deri üzerinde bunu çok fazla bastırmayın, mürekkebi yayabilirsiniz. Leke çıkana kadar yavaşça silin. Temiz, nemli bir bezle fazlalıkları alın ve bir havlu ile kurulayın.

Kabartma Tozu veya Mısır nişastası

Yağ veya gres lekelerini temizlemek için leke üzerinde kabartma tozu veya mısır nişastası serpin. Nemli bir bezle hafifçe ovun. Birkaç saat ya da bir gece bekletin. Kabartma tozu veya nişasta yağı emecektir. Tozu yumuşak bir bezle silin.

Limon Suyu ve Tartar Kreması

Her birinden eşit miktarda karıştırarak bir macun haline getirin. Lekeli bölgeye uygulayın ve 30 dakika bekletin. Macunu çıkarmak için nemli bir bez kullanın. Limon suyu ve tartar kreması hafif bir ağartıcı etkiye sahiptir, bu nedenle yalnızca açık renkli deri üzerine uygulayın.

Çantanızı temizledikten sonra kurumasını ve kırılmasını önlemek için deri kremi kullanın ve gelecekteki lekelere karşı dayanıklı hale getirin. Ticari bir deri kremi satın alabilir ya da 1 ölçek sirke ile 2 ölçek keten tohumu yağı karıştırılarak kendi kreminizi hazırlayabilirsiniz. Bu kremi deriye uygulayın, yaklaşık 15 dakika bekletin ve yumuşak bir bezle deri parlayana kadar silin. Bir deri çanta ve cüzdanın nasıl temizleneceğini bilmek, bu eşyalarınızın uzun süre parlak ve yeni kalmasını sağlayacaktır.