1. Bazen çantalarınızı sadece havalandırmanız içerisindeki kötü kokudan kurtulmanızı sağlayabilir. Güneşli bir günde çantanızı açıp gün boyu dışarda havalanmaya bırakın. Birkaç saat sonra kokunun gidip gitmemeye başladığını kontrol edin. Eğer kötü kokudan kurtulmaya başladıysanız diğer adımları izlemenize gerek yoktur. Kokunun gidip gitmediğini evinizin içinde kontrol edin. Çünkü dışardan gelen çeşitli kokular algınızı yanıltabilir. 

2. 1:1 ılık su ve beyaz sirke karışımı oluşturun. Karışıma bir damla bulaşık deterjanı ekleyin ve elinizle hafifçe köpürtün.  Ardından karışıma temiz bir sünger ya da temiz bir bez batırıp sıkın ve çantanızın içini hafif nemli bez/sünger ile silin. Bezin ya da süngerin çok ıslak olmadığından emin olun. Nemli kalması yeterlidir. 

Eğer çantanızın ne tür malzemeden yapıldığından emin değilseniz hazırladığınız karışımı çantanızın küçük bir kısmında deneyip çantanıza zarar verip vermediğini test edin. Herhangi bir renk değişikliği ya da hasara neden olmuyorsa geri kalanına uygulamanızda sakınca yok demektir.

3. Koku gideren spreyli ürünlerden faydalanın.  Oda parfümleri kokuyu içine hapsedebilen ürünlerdir. Bu nedenle çantanızdaki kokuyu gidermek için oda spreylerinden faydalanabilirsiniz. Spreyi püskürttükten sonra çantanızı açıp havalanmasını sağlayın. Sprey kuruduktan sonra kokunun gidip gitmediğini kontrol edin. 

Eğer deri bir çanta kullanıyorsanız oda parfümlerini sadece içine sıkın. Çünkü bu spreyler deride lekelenmelere yol açabilir. 

4. Karbonat her kokuyu nötralize etme özelliğine sahiptir. İster çantanızın içine biraz serpiştirin ister bir torbanın içine koyup ağzını açık bırakın. Dilediğiniz şekilde karbonatı çantanıza koyduktan sonra çantanızın ağzını kapatın ve birkaç saat boyunca karbonatın kokuyu emmesine izin verin.

5. Kedi kumu da kokuyu hapseden ürünler arasındadır. Çantanıza bir torbanın içinde ağzı açık şekilde kedi kumu koyun. Ardından çantanızı kapatın ve kötü kokunun gitmesi için bu şekilde bir hafta bekletin. 

6. Kokulardan kurtulmak için kahvenin büyüleyici kokusundan faydalanın. Önce bir kahve filtresi edinin ve kahve telvesini bu filtreye ekleyip ağzını bantlayın. Ardından çantanıza koyun, bir gece bekletin. Ertesi gün kahve kokusunun çantanızı sardığını, kötü kokudan arındırdığını fark edeceksiniz. Daha aromatik bir koku istiyorsanız, vanilya ve fındıklı kahvelerden faydalanabilirsiniz.

7. Kurutma makinesi mendillerini çantanızda sürekli tutarak kötü kokuyu maskeleyebilirsiniz. Mendilin taze kokusu etkisini kaybetmeye başladığında yenisiyle değiştirin. 

Keten ve Naylon Çantaların Yıkanması

1. Spor çantaları gibi bazı naylon çantalar makinede yıkanabilme özelliğine sahiptirler. Eğer etiketinde “Makine Yıkaması” ya da bir kova su gösteren bir sembol varsa bu çamaşır makinesinde yıkanabileceği anlamına gelir. Etikette bir kova suyu el ile gösteren bir sembol varsa sadece elle yıkanabileceği anlamına gelir. Üzerinde X bulunan bir kova su sembolü, yıkamaya uygun olmayan ürün olduğunu belirtir, sadece kuru temizlemeye uygun demektir.

2. Çantanızı makineye atmadan önce bir çöp kovasına silkin. Bu sayede belki de koku yaratan şeyden de kurtulmuş olursunuz. Makineye atmadan önce çantanızda hiçbir şey kalmadığından emin olun. Eğer çantanız çok kirliyse önce içini el süpürgeleriyle süpürüp ardından makineye atabilirsiniz. 

3. Çantanızda çıkarılabilen aparatlar varsa onları çıkarın. Ardından makinenize takılmaması için çantanızın fermuarını kapatın ve normal deterjanınızla ılık su ile standart ayarda makinenizde yıkayın. Makinenize çantanız hariç başka ürünler ekleyerek doldurmayın. 

4. Kokudan kurtulmak için durulama suyuna yarım ölçek (120ml) beyaz sirke ekleyin. Beyaz sirkenin kokuları giderici bir özelliği vardır. Bu uygulama isteğe bağlıdır. Çünkü deterjanınız zaten kokuyu giderecektir. 

5. Yıkama işleminin ardından çantanızı açık havada kurumaya bırakın. Daha hızlı kuruma için çantanızı düşük ayarda saç kurutma makinesi ile kurutabilirsiniz.